Get Adobe Flash player

„Praeities herojai“ – istorijos, pilietiškumo projektas, kurio tikslas domėtis pasaulio, šalies, savo krašto istorija, atrasti praeities herojus, kurių gyvenimas, veikla, kova mums kalba apie vertybes ir padeda formuotis įvairiapusiškam požiūriui į istoriją.

20240612_12 20240612_13 20240612_14 20240612_15 20240612_16 20240612_17 20240612_18 20240612_19 20240612_20 20240612_21 20240612_22 20240612_23 20240612_24

Herojus – tai žmogus, kuris savo asmenybe, atliktais veiksmais aukština savo ir aplinkinių vardą. Šiais laikais ši sąvoka kiek pakito, bet pagrindinė jos reikšmė išliko tokia pati – aukotis dėl gėrio. Šiuolaikiniame pasaulyje jauniems žmonėms svarbu žinoti praeities herojus, kurie įkvėptų siekti gėrio, padėtų formuotis asmenybėms. Lizdeikos gimnazijos 1J klasės gimnazistai pasiryžo ieškoti praeities herojų istorijos labirintuose. Istorija nėra vien tik skaičių, terminų, priežasčių, pasekmių, mūšių, bet ir asmenybių, kurių išties yra nemažai, – istorija. Projekto metu mokiniai remdamiesi praeities įvykiais kūrė Radviliškio krašto Šniuolių šeimos asmenų gyvenimo, kovos ir pasiaukojimo herojiškas istorijas, kurios ginkluotos antisovietinės rezistencijos metu nuvedė į Anykščių krašto Šimonių girią. Projekto metu mokinai išsikėlė tikslą ne tik sukurti pasakojimus apie herojus, bet ir aplankyti istorines vietas.

Birželio 7 dienos rytmetį istorija besidomintys gimnazistai vyko į edukacinę kelionę pažinti istorijos. Anykščiuose projekto dalyvius pasitiko kraštotyrininkas, muziejininkas, literatas, tautodailininkas, Anykščių rajono savivaldybės Kultūros tarybos narys Raimondas Guobis ir lydėjo visos edukacinės programos metu. Pažintis su Lietuvos partizaninio karo prieš sovietinę okupaciją herojais prasidėjo Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios šventoriuje prie paminklo moterims ir merginoms – partizanėms, ryšininkėms, rėmėjoms ir žuvusioms už Lietuvos laisvę. Ant paminklo įrašyti vardai ir pavardės herojų, kilusių ir iš mūsų krašto, kurių istorijas kūrė gimnazistai. Edukacinė programa tęsėsi Rytų Lietuvos (Karaliaus Mindaugo) srities vadavietėje partizanų sostinėje Andrioniškyje. Projekto dalyviai sužinojo, kad buvusioje Jovaišų sodyboje buvo įrengta partizanų slėptuvė. Šioje slėptuvėje žuvo Rytų Lietuvos (Karaliaus Mindaugo) partizanų srities vadas Antanas Slučka-Šarūnas ir Algimanto apygardos Šarūno rinktinės partizanai: Juozas Jovaiša-Lokys, Joana Railaitė Slučkienė-Neringa. Žūties vietoje pastatytas medinis kryžius ir paminklinis akmuo. Keliaujant link Šimonių girios projekto dalyviai stabtelėjo pasigrožėti ilgiausios upės, tekančios Lietuvoje, Šventosios vingiais, smėlėtais krantais ir nuostabiomis salomis. Atvykus į Algimanto apygardos partizanų vadavietę Šimonių girioje projekto dalyvius giria pasitiko savo didybe, raibuliuojančiomis Preigodo ežero pakrantėmis, čiulbančiais paukščiais, kukuojančia gegute bei gaiviu pušyno aromatu. Susikaupę gimnazistai partizanų žūties vietoje pagerbė jų atminimą pristatydami praeities herojų gyvenimo, pasiaukojančios kovos istorijas. Mokiniai kalbėjo didžiuodamiesi įkvepiančiais herojų pasiaukojimo Tėvynės labui pavyzdžiais, skaitė partizanų eilėraščius, kurių klausėsi ne tik gimnazistai, bet ir nurimusios Šimonių girios pušys. Tęsiant edukacinę programą, mokytoja Inga Zabulienė pakvietė projekto dalyvius ant laužo išsikepti partizanų duonelės, mokiniai sužinojo, kaip ji paruošiama ir kaip išgyventi esant sudėtingomis gyvenimo sąlygomis. Pušyne pasklidus maloniam kepamos duonelės aromatui, kol ji apskrudo, mokiniai tęsė diskusijas apie herojus, jų vertybes bei šiandienos patriotiškumo ir heroizmo sampratą, klausėsi partizanų dainų, kurias dainavo Raimondas Guobis. Nematomi saitai sujungė praeitį ir dabartį, istoriją, patirtis, mintis ir išgyvenimus.

Atsisveikinę su kraštotyrininku ir Šimonių giria, sužinoję partizaninio karo prieš sovietinę okupaciją herojų istorijas, aplankę žuvusiųjų už Lietuvos laisvę vietas bei apmąstę svarbiausias žmogaus gyvenimo vertybes, gimnazistai sugrįžo į namus pasiryžę tęsti projektą „Praeities herojai“ ir ieškoti daugiau tokių įkvepiančių pavyzdžių bei tęsti pažintį su istorija.

Dalyvavimas projekte sudarė galimybes Lizdeikos gimnazijos mokiniams ugdytis pilietiškumo, socialinę, emocinę kompetencijas, kurios lemia pamatinių žmogiškųjų vertybių suvokimą ir plėtojimą.

Danutė Bitytė, Lizdeikos gimnazijos istorijos mokytoja

Patyčių dėžutė
Reklaminis skydelis
Kuriame Lietuvos ateitį
Reklaminis skydelis
FR
Reklaminis skydelis
Elektroninis dienynas
Reklaminis skydelis
Apklausa
Ką pirmiausia reikėtų daryti, kad gerėtų Tavo mokymosi pasiekimai?
 
LAMA BPO
Reklaminis skydelis
Jaunimo linija
Reklaminis skydelis
Mukis
Reklaminis skydelis
Lankytojai
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien11
mod_vvisit_counterVakar0
mod_vvisit_counterŠią savaitę11
mod_vvisit_counterŠį mėnesį11