Sveikata – pats reikalingiausias dalykas pasaulyje. Būti sveikam – natūralu, nes mes – Gamtos dalis, mes – pati Gamta. Gamta stengiasi mus saugoti, nes mes reikalingi jos veiklai (E. Habardas).
Žmogaus privalo maitintis taip, kad organizmas gautų pakankamai energijos ir gyvybiškai svarbių medžiagų: baltymų, vitaminų, mineralų, vandens. Todėl labai svarbi mūsų sveikatai yra visavertė mityba. Deja, gyvenant skubos ir nuolatinės kaitos amžiuje kartais šios tiesos yra pamirštamos. Kad būtume sveiki, labai svarbūs ne tik pasirinkti produktai, bet ir maisto gaminimo būdas.
Radviliškio Lizdeikos gimnazija, siekdama ugdyti bendruomenės sveikos gyvensenos įgūdžius, jau 4 metus inicijuoja projektą „Sveikatos versmės“, kurio įgyvendinimui skiriama lėšų iš savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos. Vienas iš šio projekto uždavinių – suteikti žinių ir ugdyti pilnavertės mitybos įgūdžius. Lapkričio 20 d. Lizdeikos gimnazijoje viešėjo mitybos specialistė I. Kuodienė. Lektorė ypač akcentavo daržovių ir raugintų produktų naudą organizmui, papasakojo, kaip pasigaminti sveikuoliškus daržovių troškinius, desertus ir įvairius saldumynus. Edukacijos metu gimnazistai ir mokytojai turėjo galimybę ne tik išgirsti naudingų patarimų apie subalansuotą mitybą, bet ir paragauti įvairių patiekalų, tokių kaip šaldytų daržovių troškinys ar brauni pyragas iš burokėlių... Būtent šis patiekalas labiausiai nustebino edukacijos dalyvius, ne vienas užsirašė receptą, žadėdami pabandyti iškepti tokį pyragą ir pavaišinti namiškius. Taip pat paskaitoje buvo priminta, kad alkis yra stresas organizmui, todėl reguliariai valgant galima išvengti šio neigiamo poveikio. Svarbu pasirinkti tinkamą kiekį maisto, tam galima panaudoti savo delnus kaip maisto matuoklius: delno dydžio baltymų porcija, kumščio dydžio daržovių porcija, saujos dydžio angliavandenių porcija ir nykščio dydžio riebalų porcija. Be to, patartina kasdien suvalgyti „vaivorykštę“, tai yra įvairiaspalvių vaisių ir daržovių, kad organizmas gautų visus reikalingus vitaminus ir mineralus, ir išgerti per dieną 8 stiklines vandens. Taip pat kartu su mokiniais išsiaiškinta, kokie yra dehidratacijos požymiai, aptarta, kodėl būtina skaityti perkamų produktų etiketes ir domėtis, kiek ir kokių maisto priedų yra tuose gaminiuose. Ne visi žinojo, kad maisto priedas mononatrio glutamatas blokuoja sotumo jausmą smegenyse, o saldainiuose ir vaisvandeniuose esantis E-621 gali sukelti vaiko hiperaktyvumą...
Svarbu neužmiršti, kad gyvybei palaikyti ir sveikatai išsaugoti reikia įvairaus maisto, būtent nuo mitybos tiesiogiai priklauso žmogaus sveikata ir gyvenimo trukmė. Tik suprasdami, kad maitinimasis yra būtina sąlyga organizmui augti, vystytis ir funkcionuoti, galime išsiugdyti sveiko gyvenimo įgūdžius. Juk ne veltui sakoma, kad sveika mityba yra raktas į energingą ir laimingą gyvenimą.
Sveikata – pats reikalingiausias dalykas pasaulyje. Būti sveikam – natūralu, nes mes – Gamtos dalis, mes – pati Gamta. Gamta stengiasi mus saugoti, nes mes reikalingi jos veiklai (E. Habardas).Žmogaus privalo maitintis taip, kad organizmas gautų pakankamai energijos ir gyvybiškai svarbių medžiagų: baltymų, vitaminų, mineralų, vandens. Todėl labai svarbi mūsų sveikatai yra visavertė mityba. Deja, gyvenant skubos ir nuolatinės kaitos amžiuje kartais šios tiesos yra pamirštamos. Kad būtume sveiki, labai svarbūs ne tik pasirinkti produktai, bet ir maisto gaminimo būdas.Radviliškio Lizdeikos gimnazija, siekdama ugdyti bendruomenės sveikos gyvensenos įgūdžius, jau 4 metus inicijuoja projektą „Sveikatos versmės“, kurio įgyvendinimui skiriama lėšų iš savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos. Vienas iš šio projekto uždavinių – suteikti žinių ir ugdyti pilnavertės mitybos įgūdžius. Lapkričio 20 d. Lizdeikos gimnazijoje viešėjo mitybos specialistė I. Kuodienė. Lektorė ypač akcentavo daržovių ir raugintų produktų naudą organizmui, papasakojo, kaip pasigaminti sveikuoliškus daržovių troškinius, desertus ir įvairius saldumynus. Edukacijos metu gimnazistai ir mokytojai turėjo galimybę ne tik išgirsti naudingų patarimų apie subalansuotą mitybą, bet ir paragauti įvairių patiekalų, tokių kaip šaldytų daržovių troškinys ar brauni pyragas iš burokėlių... Būtent šis patiekalas labiausiai nustebino edukacijos dalyvius, ne vienas užsirašė receptą, žadėdami pabandyti iškepti tokį pyragą ir pavaišinti namiškius. Taip pat paskaitoje buvo priminta, kad alkis yra stresas organizmui, todėl reguliariai valgant galima išvengti šio neigiamo poveikio. Svarbu pasirinkti tinkamą kiekį maisto, tam galima panaudoti savo delnus kaip maisto matuoklius: delno dydžio baltymų porcija, kumščio dydžio daržovių porcija, saujos dydžio angliavandenių porcija ir nykščio dydžio riebalų porcija. Be to, patartina kasdien suvalgyti „vaivorykštę“, tai yra įvairiaspalvių vaisių ir daržovių, kad organizmas gautų visus reikalingus vitaminus ir mineralus, ir išgerti per dieną 8 stiklines vandens. Taip pat kartu su mokiniais išsiaiškinta, kokie yra dehidratacijos požymiai, aptarta, kodėl būtina skaityti perkamų produktų etiketes ir domėtis, kiek ir kokių maisto priedų yra tuose gaminiuose. Ne visi žinojo, kad maisto priedas mononatrio glutamatas blokuoja sotumo jausmą smegenyse, o saldainiuose ir vaisvandeniuose esantis E-621 gali sukelti vaiko hiperaktyvumą...Svarbu neužmiršti, kad gyvybei palaikyti ir sveikatai išsaugoti reikia įvairaus maisto, būtent nuo mitybos tiesiogiai priklauso žmogaus sveikata ir gyvenimo trukmė. Tik suprasdami, kad maitinimasis yra būtina sąlyga organizmui augti, vystytis ir funkcionuoti, galime išsiugdyti sveiko gyvenimo įgūdžius. Juk ne veltui sakoma, kad sveika mityba yra raktas į energingą ir laimingą gyvenimą.