Šių dienų pasaulis – dinamiškas ir nuolat besikeičiantis. Dėl įvairių technologinių, socialinių ir ekonominių pokyčių visuomenei tenka įveikti daugybę iššūkių ir prisitaikyti prie naujų sąlygų. Šiuolaikiniame pasaulyje žmogus nebegali pasikliauti vien tik akademinėmis žiniomis, yra būtini ir socialiniai, ir emociniai gebėjimai bei kompetencijos. Todėl jaunam žmogui, kuris dar tik formuojasi kaip asmenybė ir neturi daug gyvenimiškos patirties, labai svarbu skirti laiko savęs pažinimui, įvairių veiklų išbandymui ir domėjimuisi studijų programomis bei karjeros galimybėmis. Lizdeikos gimnazijoje kryptingai ir nuosekliai dirbama, konsultuojant mokinius ir jų tėvus studijų ar darbo galimybių bei karjeros planavimo klausimais. Kasmet sausio mėnesį organizuojama Studijų ir karjeros diena, kurios pagrindinis tikslas – suteikti informacijos apie studijų programas Lietuvoje ar užsienyje ir aptarti ateities karjeros ir darbo galimybes pagal pasirinktą studijų kryptį.
Studijų pasirinkimas yra vienas svarbiausių jauno žmogaus žingsnių, dažnai nulemiantis būsimą karjerą ir gyvenimo kryptį. Pasirenkant studijas, būtina atsižvelgti ne tik į pomėgius ir gabumus, bet ir į darbo rinkos poreikius bei ateities perspektyvas. Lektorės A. Blažinskienės paskaitoje „Kodėl 90 proc. žmonių nepakenčia savo darbo – ar tu būsi vienas iš jų?“ gimnazistai aiškinosi, kaip svarbu atsakingai rinktis studijų kryptį, kaip įvertinti ar suderinti savo norus ir galimybes. Abiturientams buvo skirtas dar vienas svarbus užsiėmimas – tai Vilniaus TECHN lektorės paskaita „Stojančiųjų klaidos ir LAMA BPO pildymas“, o trečiokams – MRU Priėmimo ir rinkodaros skyriaus specialisto S. Bugailiškio paskaita „Stojimai 2026 m.: minimalūs reikalavimai, konkursinio balo formavimas“. Abu lektoriai pateikė gyvenimiškų pavyzdžių, negailėjo patarimų, kaip teisingai užpildyti dokumentus ir išvengti klaidų. Antrokai gimnazistai susitikime su gimnazijos direktorės pavaduotoja Ž. Onaitiene aptarė Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo vykdymą ir reikalavimus, perėjimo prie aukštesnio lygmens ugdymo galimybes bei individualaus ugdymo plano sudarymo svarbą. Dar viena valanda buvo skirta gimnazistų susitikimams su renginio svečiais pagal individualius mokinių poreikius ir pasirinktą studijų kryptį. Džiugu, kad buvę lizdeikiečiai grįžta į gimnaziją ir mielai dalinasi savo studentiška patirtimi.
Šiemet pasirinktas kitoks renginio formatas, derinant įprastas pamokas ir susitikimus su svečiais – Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos, Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Klaipėdos universiteto, Mykolo Riomerio universiteto, Lietuvos sveikatos universiteto, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto, Lietuvos inžinerijos, Vilniaus dizaino, Šiaulių valstybinės, Kauno ir Panevėžio kolegijų, Kauno, Šiaulių ir Radviliškio technologijų mokymo centrų, Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriaus, Lietuvos policijos, Valstybinės sienų apsaugos tarnybos, Gaisrininkų-gelbėtojų mokyklos bei regioninio karjeros centro „KARJERAS“ atstovais. Renginyje svečiai pristatė informacinius stendus, o neformalių susitikimų metu aptarta aktuali informacija apie ateities studijas ir pasirengimą joms, diskutuota apie pasirinkimų motyvus ir karjeros ar darbo perspektyvas. Užsiėmimų metu mokiniai galėjo spręsti įvairius loginius galvosūkius, išbandyti save floristikos ar sausainių dekoravimo pamokėlėse, pasidaryti šukuoseną, apsivilkti gaisrininko uniformą ir dar daugybę kitų praktinių užduočių. Ypač didelio dėmesio sulaukė Lietuvos policijos ir Valstybinės sienų apsaugos tarnybos keturkojai draugai – dresuoti šunys. Tokie praktiniai užsiėmimai dar kartą patvirtino – reikia labai atsakingai rinktis studijų kryptį, kad ji atitiktų mūsų interesus, suteiktų galimybę tobulėti ir prisitaikyti prie ateities iššūkių.
Pasak karjeros specialistės A. Samulienės, toks renginio formatas, kai studijų programos pristatomos atskirose kompaktiškose erdvėse nedidelėms grupėms, į kurias mokiniai renkasi pagal savo poreikius ir pasirinkimus, pasiteisina, nes yra galimybė gyvai pabendrauti su dėstytojais ar studentais, išklausyti sėkmės istorijų, užduoti rūpimus klausimus ar net „pasimatuoti“ profesiją atliekant įvairias užduotis. Tokie susitikimai padeda mokiniams geriau suprasti savo stiprybes ir interesus, kartais net lemia studijų krypties pasirinkimą. Turbūt ne veltui sakoma, kad kiekvienas turime kokį nors pašaukimą, tik svarbu kuo anksčiau suprasti, kas tai yra, ir imtis aktyvios veiklos, kuri teiktų džiaugsmą ir leistų realizuoti savo gabumus. Apibendrindami Studijų ir karjeros dieną gimnazijoje, vyresniųjų klasių mokiniai pastebėjo, kad kasmet svečių pristatymai yra išradingesni ir įdomesni, o ir informacinių stendų vis daugiau, gausesnė ir studijų krypčių pasiūla. Renginys buvo naudingas ir informatyvus, paskatino pagalvoti apie ateities planus ir jų realizavimo galimybes, o įvairių ugdymo įstaigų atstovai turėjo progą pristatyti studijų kryptis ir įsiklausyti į jaunų žmonių poreikius ir siekius.
Sandra Karenauskienė, Lizdeikos gimnazijos mokytoja, 3HG kl. auklėtoja